Překvapivá porážka se Slováky znamená na MS IIHF konec ve čtvrtfinále

Zatímco světové šampionáty organizace FIRS letos české inline reprezentace famózně opanovaly, na mistrovství světa IIHF Češi končí už počtvrté v řadě ve čtvrtfinále. V klíčovém zápase tentokrát ztroskotali na Slovácích, které sice přestříleli dvojnásobným poměrem 44:22, ale prohráli 3:4. Ve finském Tampere tak budou hrát jen o udržení v elitní skupině.

Už od začátku byla na české straně větší střelecká aktivita, i když hra nabízela vyrovnaný obraz. První dva góly viděli fanoušci před první přestávkou. Nejprve se radovali Češi, když Hrazdirovu akci dokončil střelou do odkryté brány Filip Kuťák a slavil svůj první gól na seniorských šampionátech. Pak ale hokejisté propadli ve vlastní přesilovce a Roman Šimunek z přečíslení vyrovnal.

Národní tým zdaleka nehrál podle představ a důsledkem byl druhý gól Slováků, který zařídil Boris Ertel. Optimismus ale do českých řad vrátil Patrik Šebek, jenž si v přesilovce nádherně přiťukl s Vozdeckým a snadno zakončil do prázdné branky. Klíčová pasáž celého utkání však přišla zkraje třetí čtvrtiny. Slovensko nejdřív také využilo početní výhodou zásluhou Tomáše Jaška, potom překvapil Ondřeje Halodu střelou z dálky Juraj Jurík – 2:4.

Pro mladého českého brankáře po čtyřech gólech z 12 střel zápas předčasně skončil, trenéři poslali do hry vůbec poprvé na turnaji Ondřeje Jirkůva. Na obrat zbývalo spousta času a především trojice slovenských vyloučení přinesla Čechům drtivý tlak. Do konce zápasu měli řadu šancí, které volaly po gólu, ale dlouho žádnou využít nedokázali. Šimo a Rubeš trefili tyč.

Branka vysvobození přišla až čtyři minuty před koncem, Michal Šimo propálil skvěle chytajícího brankáře Neumanna po zemi a hlasitě si zařval radostí. Ta však byla z českého pohledu úplně poslední. Po Šebkově střele totiž puk za čárou neskončil, ani další přesilová hra nepomohla k vytouženému vyrovnání. Do semifinále tak překvapivě postoupilo Slovensko, které do té doby získalo jen dva body za vítězství nad Německem v nájezdech. Českou reprezentaci čeká boj o konečné 5.–8. místo a udržení v elitní skupině mistrovství světa.

Česká republika – Slovensko 3:4 (1:1, 1:1, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Kuťák (Hrazdira), 22. Šebek (Vozdecký, Strýček), 45. Šimo (Šebek, Rubeš) – 12. Šimunek (Ručkay), 16. Ertel (Ručkay, Šimonič), 25. Jaško (Prokop, Šiller), 27. Jurík (Prokop). Rozhodčí: Vikman, Suoraniemi (oba Finsko). Střely na branku: 44:22 (12:4, 10:6, 10:7, 12:5). Vyloučení: 4:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 410.

Česká republika: Haloda (27. Jirkův) – Strýček, Šebek, Vozdecký, Šimo – Demel, Obdržálek, Kubica, Hrazdira – Zahradníček, Zbořil, Rubeš, Kuťák. Trenéři: Jan Besser a Luděk Brož.
Slovensko: Neumann – Ručkay, Ertel, Šimonič, Šimunek – Novajovský, Preisinger, Jurík, Méry – Jaško, Mrázik, Šiller, Prokop. Trenér: Imrich Antal.

pátek 10. července – divize I:

13:00 (12:00 SELČ) Maďarsko – Rakousko, o 5.–8. místo (poražený sestupuje do kvalifikace)
15:00 (14:00) Lotyšsko – Bulharsko, o 5.–8. místo (poražený sestupuje do kvalifikace)
17:00 (16:00) semifinále Velká Británie – Austrálie
19:00 (18:00) semifinále Chorvatsko – Argentina