Vítěznou rozlučkou s Velkou Británií si čeští hokejisté zajistili páté místo

Zklamání po neúspěšném čtvrtfinále potřebovali čeští hokejisté rychle spolknout, aby zvládli souboj o umístění s Velkou Británií. Rozlučka s domácím publikem proběhla bez problémů, národní tým zvítězil 6:1 a stejně jako v loňské sezóně uzavřel šampionát IIHF na konečné páté příčce. O zlato si to v sobotu večer rozdají Finsko s Kanadou.

Národní tým neměl příšliš rychlý rozjezd, první gól se mu podařilo vsítit v jedenácté minutě zásluhou Petra Šenkeříka. Britové ovšem nekladli větší odpor, definitivně je zlomila rychlá pasáž tří slepených gólů ve druhé části. Do černého mířili postupně Zdeněk Kubica, Martin Vozdecký a také Lukáš Cik.

Na obrazu hry se až do konce nic nezměnilo, Češi hru bez problémů kontrolovali a ve dvou zbývajících čtvrtinách přidali ještě po gólu. Radoval se Patrik Šebek, který byl po utkání vyhlášen nejlepším hráčem týmu za celé mistrovství, a Michal Šimo. Ostrované si však zasloužili čestný gól, o který se v předposlední minutě postaral Nathan Finney.

Česká republika – Velká Británie 6:1 (1:0, 3:0, 1:0, 1:1)

Branky a asistence: 11. Šenkeřík (Kubica, Šimo), 17. Kubica (Buchtele, Čáp), 18. Vozdecký (Šimo, Šebek), 18. Cik (Hemský, Brož), 28. Šebek (Šimo, Vozdecký), 37. Šimo (Strýček, Šebek) – 47. Finney (Archer, Hamer).

Česko: Salfický (25. Brabec) – Strýček, Šimo, Vozdecký, Šebek – Kameš, Cik, Hemský, Brož – Čáp, Šenkeřík, Kubica, Buchtele – Bernad, Loskot, Hrazdira.

V. Británie: Tanner – Pearman, Lowe, Walsh, Viney – Finney, Shelton, Sillitoe, Hutchinson – Hamer, Archer, Niamatali, Jones – Clarkson.

Další zápasy TOP divize

Průběh semifinálového dne byl ovšem jinak nesmírně dramatický. Začalo to už prvním duelem o udržení, který ovládli Němci v samostatných nájezdech. Penaltová loterie znovu pomohla i Kanadě, Finové měli v severském derby přece jen o něco snadnější práci, když Švédové snižovali až v samotném závěru.

o udržení: Slovensko – Německo 4:5 sn. (0:1, 0:2, 3:0, 1:1 – 0:0)
semifinále: Finsko – Švédsko 4:2 (0:0, 1:0, 2:0, 1:2)
semifinále: USA – Kanada 5:6 sn. (2:2, 1:1, 1:2, 1:0 – 0:0)

Zápasy Divize I

Ve druhé světové skupině zvládli svůj úkol tři ze čtyř favoritů. Na úkor Chorvatska ale předvedli neskutečnou věc hokejisté Austrálie, kteří zvládli v poslední čtvrtině dotáhnout tříbrankovou ztrátu a v prodloužení přidat ještě vítězný gól! O postup mezi elitu si tak zahrají právě Klokani se Slovinskem, naopak sestup potkal Japonsko a Brazílii.

o udržení: Maďarsko – Japonsko 12:2 (2:1, 3:0, 3:0, 4:1)
o udržení: Rakousko – Brazílie 5:1 (0:0, 4:1, 1:0, 0:0)
semifinále: Chorvatsko – Austrálie 5:6 pp. (2:1, 2:1, 1:0, 0:3 – 0:1)
semifinále: Slovinsko – Lotyšsko 13:2 (2:1, 5:0, 3:0, 3:1)